Když si lidé pořizují betonový plot, mají dvě možnosti, jak to realizovat. Tou první je samozřejmě svépomocná akce, kdy si jako domácí kutilové poradíte s výkopovými pracemi, zabetonováním sloupků a montáží jednotlivých desek. Když se na výstavbu tohoto typu oplocení díváte například na videu, umístěném na Internet, může vám připadat, že jde skutečně o velmi snadnou stavební činnost, ono se to také posuzuje jinak, jestliže sedíte v měkkém čalounění sedací soupravy s hrnkem kávy před sebou, ale něco jiného je být v terénu v přímém kontaktu s jednotlivými komponenty.

betonový plot

A právě zde bychom měli začít s varováním před svépomocnou montáží, neboť se tu vyskytuje řada zádrhelů, s nimiž amatér nemusí počítat.

Hmotnost desek a sloupků – sloupky váží přibližně třicet kilo a desky více, než sedmdesát. Zdá-li se vám to málo, a připadá vám, že ve dvou lidech jednu desku hravě unesete, pak si uvědomte, že je ale budete zvedat do výšky až nad hlavu, abyste je zasunuli do drážek ve sloupcích. Navíc průběh zasouvání musí být velmi pozvolný, abyste neutrpěli úraz a desky nepoškodili. U oplocení s šedesáti sloupky a sto dvaceti deskami to bude heroický výkon, který odrovná i kulturistu, proto mají profesionálové k dispozici mechanizaci, většinou autojeřáb nebo elektrický kladkostroj na trojnožce ze stavebních lešenářských trubek.

zeď z cihel

Křehkost – při práci s těžkými deskami může snadno dojít nejen k úrazu, ale i k nevratnému poškození materiálu. Pokud vám deska upadne na zem, může se přelomit nebo se odlomí kus betonu. Desky jsou sice velmi pevné, kompaktní a tvrdé, ale nejsou odolné vůči nárazu při pádu z výšky, ostatně ani se s tím nepočítá. Amatérská výstavba pak může ztroskotat na pouhé hmotnosti stavebního materiálu, a to jsme se nezmínili o dalších potížích, souvisejících s výkopovými pracemi, betonáží sloupků a ukládáním materiálu z přepravního vozidla. Vyplatí se tedy do ceny betonového plotu započítávat i práci.

Rate this post